www.rsm.radom.pl strona główna | e-mail
INFORMACJE
Aktualności
O Spółdzielni
Akty prawne
Ochrona danych osobowych
Walne Zgromadzenie
Rada Nadzorcza
Zarząd
Jednostki Organizacyjne
Galeria zdjęć
Ogłoszenia mieszkańców
Lokale użytkowe
Przetargi
Oferty pracy
Poradnik Spółdzielczy
Obsługa techniczna
Kontakt
Druki do pobrania
e-usługi
Zawory termostatyczneZbliża się nowy sezon grzewczy. W wielu mieszkaniach zamontowane są zawory termostatyczne, które regulują dostawę ciepła do poszczególnych pomieszczeń. Zamontowanie termostatów na grzejnikach pozwala na zróżnicowanie temperatury w pomieszczeniach i obniżenie zużycia ciepła dzięki wykorzystaniu "darmowych" źródeł ciepła (zyski ciepła). Zyski ciepła mogą być np. wynikiem efektu szklarniowego w pomieszczeniu (światło słoneczne) lub wynikają z istnienia dodatkowych źródeł ciepła (np. oświetlenie elektryczne).

Termostaty grzejnikowe utrzymują w domu stałą temperaturę, bez względu na to jak zimno jest na dworze. Termostat otwiera dopływ ciepła, gdy temperatura pomieszczenia obniża się i zamyka go ponownie po uzyskaniu pożadąnej temperatury. Jednocześnie można zaoszczędzić do 20% zużycia ciepła.

Aby ograniczyć zużycie energii, zatrzymując jednocześnie ciepło w mieszkaniu, a co za tym idzie by rachunek za ogrzewanie nie był niemiłą niespodzianką należy przestrzegać poniższych zasad:

  1. Utrzymywać stałą temperaturę. Optymalna temperatura dla pomieszczeń jest 20 - 21 Co. Udowodniono, że przez ściany ucieka ok. 15 % ciepła więcej, gdy temperatura na dworze jest ok. 0 Co a w mieszkaniu 23 Co.
  2. Właściwa temperatura w nocy to 17 - 18 Co, natomiast gdy nas nie ma w domu 12 Co to optymalna temperatura. Temperatura nie może być zbyt niska, ponieważ to źle wpływa na kondygnację budynku, a co prowadzi do zagrzybiania.
  3. Uszczelnianie okien, które ogranicza przenikanie chłodnego powietrza do pomieszczenia.
  4. Wietrzenie - krótkie i intensywne. Dzięki temu następuje wymiana powietrza, a jednocześnie nie dochodzi do schłodzenia ścian i mebli. UWAGA!!! W czasie wietrzenia lokali należy bezwzględnie zakręcić zawory.
  5. Grzejniki i podzielniki powinny być odsłonięte. Jeśli zasłonimy je meblami, firankami czy zasłonami to uniemożliwi to przedostanie się ciepłego powietrza do dalszej części pomieszczenia.
  6. Nie należy suszyć ubrań na grzejnikach, bowiem do odprowadzenia wilgoci jest potrzeba więcej ciepła, a dodatkowo wilgoć wzmaga uczucie zimna.
  7. Należy zwracać uwagę czy na klatkach schodowych, korytarzach są zamknięte okna i drzwi.
Ustawienie temperatury

Temperatura w pomieszczeniu zależna jest od nastawionej na skali. Mają one jednak wyłącznie charakter orientacyjny, gdyż na uzyskaną temperaturę w pomieszczeniu wpływają warunki zainstalowania termostatu.

Skale temperatur są ustalone zgodnie z normami europejskimi dla Xp = 20C. Oznacza to, że termostaty grzejnikowe zamykają się całkowicie przy temperaturze czujnika wyższej o 20C od temperatury podanej na skali.

Ochrona Danych Osobowych w RSM